I alt har 27 kommuner forsøgt at få dispensationer for projekter til 1,2 mia. kr.
Karen Jespersen skriver i et indlæg i Politiken i dag om
reguleringen af statstilskuddet til kommunerne i 2009, der skal forhindre de kommunale budgetter i at blive overskredet.
- Der er projekter, som ikke kan udskydes. Der kan også opstå en skolebrand eller et svampeangreb, som kommunen er pisket til at udbedre med det samme
- Netop på grund af sådanne sager har jeg allerede på nuværende tidspunkt givet kommunerne dispensation til ekstraudgifter på samlet set ca. 700 mio. kroner, skriver Karen Jespersen.
Ministeriet oplyser til dknyt, at 27 kommuner har søgt dispensation - samlet for projekter til 1,2 mia. kr.
22 af de 27 har fået godkendt hele eller dele af ansøgningen, mens fem intet fik.
Rødovre, Odsherred, Næstved, Sønderborg og Randers fik ikke noget.
Brøndby, Herlev, Hvidovre, Høje-Taastrup, Ishøj, Stevns, Bornholm, Middelfart, Kerteminde, Nordfyns, Haderslev, Billund, Vejen, Aabenraa, Fredericia, Herning, Lemvig, Syddjurs, Odder, Silkeborg, Vesthimmerland og Ålborg har fået dispensationer.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.