Lige før afgørelsen i medlemsafstemningen om lærernes nye overenskomst offentliggøres mandag, har Højesteret afgjort et andet udenstående fra lockouten i 2013, nemlig spørgsmålet, om det var lovligt at ændre lærernes hviletidsregler med lovindgrebet efter lockouten. Det var det, siger Højesteret.
Indgrebet i lærerkonflikten var ikke i strid med arbejdstidsdirektivet, lyder dommen, der er en stadfæstelse af Østre Landsrets tidligere afgørelse i sagen. Lærenes Centralorganisation havde forlangt ændringen kendt ugyldig, men fik altså ikke medhold.
Indgrebet gav skoleledere ret til at fravige den såkaldte 11-timers-regel en gang om ugen. Før indgrebet kunne det kun ske 12 gange på et år.
Som hovedregel har medarbejdere ret til at få arbejdstider tilrettelagt, så det er muligt at få 11 timers hvile i døgnet. Lønmodtagere og arbejdsgivere kan dog aftale, at hviletidsreglerne kan fraviges i et vist omfang.
Højesteret finder, at indgrebets fravigelser for nogles vedkommende kunne fastsættes direkte ved lov og allerede derfor ikke var ugyldige. Andre fravigelser skal ske ved kollektiv overenskomst, men da bestemmelserne i indgrebsloven på samme måde som ved en aftalt løsning var en integreret del af overenskomsten, så var også disse fravigelser i overensstemmelse med arbejdsmarkedsdirektivet og dermed gyldige.
Fravigelserne fra hviletidsreglerne kommer i anvendelse i forbindelse med lejrskoler, udflugter, forældremøder eller teater- og musikforestillinger, der kan holdes på skolen om aftenen.
Læs eller download Højesterets dom og Østre Landsrets dom.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.