
Inden for de seneste to år er udgifterne til udsatte børn og unge steget med 12 pct og udgifterne til skolernes specialundervisning med 21 pct..
- Nu, da krybben er tom i kommunerne, står vi med en historisk chance for at tage et opgør med den gængse praksis om, at det dyreste tilbud til handicappede og ADHD-børn altid hævdes at være det bedste.
- Vi er nødt til at få dæmpet udgifterne til danskere med særlige behov, for ellers bliver kommunerne nødt til at skære i normeringen i børnehaverne, timerne til skoleeleverne og plejepersonalet på ældrecentrene. Derfor kommer vi nu til regeringen med et krav om at ændre punkter i den sociale lovgivning, siger KL-formand Jan Trøjborg (S) til Jyllands-Posten.
For et par måneder siden efterlyste socialchefernes formand, Ole Pass, den samme diskussion:
- Det er et meget følelseladet område man tager hul på. Man griber jo ind i folks velerhvervede rettigheder, når man skal ind og omprioritere handicapområdet.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.