dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Martin Damm, formand i KL, mener, at finansministeren skal være ærlig om, at de igangværende forhandlinger om kommunernes økonomi kan ende med, at kommunerne må spare på velfærden. Billedet fra sættemøde i Finansministeriet tidligere på måneden.
Martin Sylvest/Ritzau Scanpix

KL inden økonomiforhandlinger: Udsigt til velfærdsforringelser

Selv med 1,25 milliarder ekstra til børn og ældre, vil det ende med minus i kommunekasserne, siger KL-formand.
18. MAJ 2023 8.58

Kommunerne bliver nødt til at spare på velfærden, hvis de ikke bliver kompenseret mere for det hul i pengekasserne, som inflation og de stigende priser har medført.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kl-inden-oekonomiforhandlinger-udsigt-til-velfaerdsforringelser

GDPR