dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

KL skal være kommunernes videnspartner i brugen af kunstig intelligens

Den nye EU-forordning om kunstig intelligens vil få stor betydning for kommunerne i de kommende år. KL vil være sparringspartner for kommunerne undervejs i denne udvikling.
31. JAN 2025 14.00

Kunstig intelligens er en varm kartoffel, og snart kommer EU's AI-forordning, den såkaldte AI Act. Det betyder, at kommunerne skal være klar til at håndtere nye krav og regler for, hvordan de anvender kunstig intelligens. 

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kl-skal-vaere-kommunernes-videnspartner-i-brugen-af-kunstig-intelligens

GDPR