
KØBENHAVN: Københavns Kommune lancerer mandag et uddannelsesprogram, der skal hjælpe ukrainske flygtninge i gang med at blive iværksættere, oplyser Københavns Kommune.
Mere end 30.000 ukrainske flygtninge kom i 2022 til Danmark, hvoraf de fleste er kvinder, børn og ældre, så initiativet i København er primært målretter kvinderne, siger overborgmester Sophie Hæstorp Andersen (S).
- De ukrainske kvinder har allerede bevist deres styrke og handlekraft ved at bringe sig selv og deres familie i sikkerhed og komme til København. Den handlekraft skal vi bygge videre på. Kvinderne skal have hjælp til at hjælpe sig selv og opbygge ressourcer, som også vil være til gavn både for Danmark og for Ukraine den dag krigen er slut.”
Startskud i Rådhushallen
Sen mandag eftermiddag lægger rådhushallen på Københavns Rådshus rum til lanceringen med taler af bl.a. EU-kommisær Margrehte Vestager om EUs rolle i støtten til Ukraine. Også beskæftigelses- og integrationsborgmester i Københavns Kommune Jens-Kristian Lütken (V) bidrager.
- Det har min største respekt, at mennesker, der er flygtet fra krig og rædsler, stadig har overskud til at forfølge en drøm om selv at skabe sit eget levegrundlag. Derfor er det fantastisk med et initiativ, der bakker op om ukrainerne og giver dem mulighed for at udleve deres drømme om egen virksomhed. Det er i første omgang godt for ukrainerne og København, og på sigt vil det også være godt for Ukraine, når landet skal genopbygges, siger han forud for arrangementet.
Bag uddannelsesprogrammet står IværksætterDanmark, Dansk Iværksætter Forening, Erhvervsstyrelsen, Den Europæiske Socialfond, Industriens Fond, Erhvervshusene, Danmarks Erhvervsfremmestyrelse, IVÆKST og Vækstfonden. Indsatsen rummer 200 aktiviteter (workshops og kurser) på tværs af hele Danmark i tæt samarbejde med bl.a. lokale kommuner, jobcentre og erhvervsfremmeaktører.
cwa
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.