
- Det er for mig en utroligt vanskelig beslutning at forlade Køge Kommune, der har været min arbejdsplads i næsten 11 år.
- Jeg kan roligt sige, at jeg på intet tidspunkt i mit arbejdsliv har oplevet en tættere tilknytning til og et større engagement i en virksomhed, end den jeg har og har haft til Køge Kommune.
- Derfor er det med stort vemod, men selvfølgelig også med ønsket om og udsigten til nye udfordringer i KL, at jeg har besluttet mig for at foretage et skifte nu, siger Suzanne Aaholm.
Suzanne Aaholm er 48 år gammel. Hun har siden 1996 været kommunaldirektør i Køge Kommune. Tidligere har hun blandt andet været socialdirektør i Høje-Taastrup Kommune.
Suzanne Aaholm er uddannet cand. polit. fra Københavns Universitet.
Hun afløser direktør Niels Bertelsen, der med virkning fra 1. august går på pension.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.