

KMD har i et stykke tid givet de 65 fusionskommuner røde, gule og grønne smileys i forhold til, hvor langt de er nået i deres marathonløb hen imod it-fusionen.
En række kommuner har tidligere haft røde smiley?er, som indikerer, at der nu skal sættes seriøst turbo på for at få data klar til tiden. Men dem er der nu ikke længere nogen kommuner, der har.
16 kommuner har en gul smiley, der indikerer, at en deadline er overskredet på én eller flere af i alt 42 opgaver.
49 kommuner har en grøn smiley, der betyder at kommune har indrapporteret alt til KMD.
Så hos KMD sover de roligt om natten, forsikrede KMD?s direktør Lars Monrad Gylling i dag på et presseseminar i dag om status på it-reformen.
- Selvfølgelig kan vi ikke garantere, at der ikke vil ske fejl. Vi kan næsten garantere, at det vil der. En del af konverteringen foregår med manuel indtastning, så grus i maskineriet kan ikke undgås, når man skal svinge så stor en datamængde rundt. Der vil kørsler af data, der skal køres om igen, indbetalinger der går ind en eller flere bankdage for sent osv. Men hvis efter nytår viser sig, at det er gået 98 procent godt så er vi rigtig tilfredse, siger Lars Monrad Gylling.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.