dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Kommunevåben til Mariagerfjord

Mariagerfjords konkurrence om nyt kommunevåben er nu afsluttet
21. AUG 2006 17.30
Kommunen har netop i dag offentliggjort sit valg mellem forslag fra syv design-firmaer: Et skjold med fire bånd ? et for hver kommune ? der knytter sig sammen i en fast enhed. De hvide bølgede linier der er lånt både fra fjorden og det bakkelandskab der ligger rundt om.
Figuren kan ses som et fletværk der er kendt fra blandt andet vikingernes udsmykning, det kan ses som et knob der peger hen på søfartslivet der stadig udspiller sig omkring fjorden ? endelig kan det ses som et kors der skaber forbindelsen til områdets klostre.

Sammen med det nye byvåben har kommunen også fået et design for brevpapir, visitkort, skilte, annoncer, brochurer o. lign.
Det nye design kommer fra Leo Griffin fra Aalborg

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kommunevaaben-til-mariagerfjord

GDPR