Der skal spares i den statslige administration, og der nedlægges derfor stillinger i flere styrelser. Skattestyrelsen rammes særligt hårdt, hvor 610 medarbejdere står til at blive opsagt.
Hos Landdistrikternes Fællesråd vækker de mange stillingnedlæggelser bekymring, og formand Steffen Damsgaard (V) mener, at det er en katastrofe for de berørte kommuner.
– I flere tilfælde er der tale om kommuner, hvor de nedlagte stillinger udgør en betydelig andel af det samlede antal statslige arbejdspladser. Når man skærer her, rammer det ekstra hårdt, siger han.
Han peger bl.a. på Danmarks Evalueringsinstitut (EVA) i Holbæk, hvor 70 medarbejdere netop er blevet opsagt. Det sker, blot fire år efter at EVA blev flyttet fra Østerbro til Holbæk.
– Det er en katastrofe for området. Statslige arbejdspladser spiller en afgørende rolle for land- og yderkommuners attraktivitet – både for unge, der overvejer at blive boende efter endt uddannelse, og for at tiltrække nye veluddannede tilflyttere. Derfor er det stærkt kritisabelt, at man nu reelt ruller en del af udflytningen tilbage, siger Steffen Damsgaard.
Ifølge Finansministeriet findes 60 pct. af årsværk-reduktionerne i 2026 i hovedstadsområdet, 11 pct. i øvrige større byer (Aarhus, Odense, Aalborg og Esbjerg), 26 pct. uden for de store byer og 3 pct. i udlandet.
Klar opfordring til regeringen
Steffen Damsgaard kalder det helt urimeligt, at de mindre byer rammes i så høj grad.
Han peger samtidig på, at nedlæggelsen af statslige arbejdspladser uden for hovedstadsområdet er et udtryk for, at regeringen ikke vil gøre den nødvendige indsats for at skabe bedre balance i den geografiske fordeling.
- Hvis reduktionerne i antal kun var sket i hovedstadsområdet, så ville det sende et klart signal om, at regeringen ønsker en bedre fordeling og en bedre balance på området.
Hans opfordring til regeringen er derfor at igangsætte en ny udflytningsrunde på 10.000 statslige arbejdspladser. Det vil sende et signal om, at der arbejdes ambitiøst på bedre balance.
– Over 40 procent af de statslige arbejdspladser ligger stadig i Region Hovedstaden. Man burde derfor se på en ny og mere målrettet udflytning til land- og yderkommuner. Der er gode erfaringer fra de tidligere udflytningsrunder, og dem bør man bygge videre på, afslutter han.
SRS
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.












