Her sættes de ledige blandt andet til at pakke tyggegummi og samle samlebåndsmåtter. -Ordrer, der er hentet ind fra private virksomheder. Dermed konkurrerer Produktionshuset med rigtige arbejdspladser.
- Det er ikke meningen med aktivering, at de ledige skal fungere som billig arbejdskraft, siger Hans Schjørmann til Jydske Vestkysten. Han er næstformand i Landsorganisationen af Arbejdsledige.
Vejle Kommune har erkendt, at modellen ikke er rimelig. Derfor er man på vej med en ny, hvor de aktiverede aflønnes mere rimeligt.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.