LOLLAND: Elevtallet daler i Lolland Kommune, og det får nu konsekvenser på tre skoler i kommunen, skriver Folketidende. Mediet erfarer, at det drejer sig om Rødby Skole, Maribo Skole og Byskolen i Nakskov.
Ni lærere og seks pædagoger skal afskediges for at tilpasse skolerne til den nye situation, hvor der på flere skoler er for mange lærere til for få elever. Sådan lyder det fra direktør for Skole og Dagtilbud i Lolland Kommune Jesper Ulrich Jørgensen.
- Hvis man ser på skoleåret 23/24 i forhold til det kommende skoleår, så er der 200 elever færre, siger han til Folketidende.
Skolerne får midler efter elevtal og klasser, og det faldende elevtal får derfor også økonomien på skolerne til at dale. Jesper Ulrich Jørgensen forklarer, at en "grundig proces" er i gang for at finde ud af, om der er plads til de afskedigede personer på andre skoler i kommunen.
- Men det er klart, at når elevtallet falder, så er det svært at finde plads.
Ingen spareøvelse
Det er ingen nyhed, at Lolland Kommunes økonomi skranter. Underskuddet er så stort, at borgmester Marie-Louise Brehm Nielsen (Din Stemme) næsten er sikker på, at kommunen sættes under statslig administration.
Når 15 ansatte på skolerne mandag får en trist melding om, at deres job nedlægges, er der dog ikke tale om en spareøvelse i Lolland Kommune, siger Jesper Ulrich Jørgensen.
- Vi sparer ikke, det er ikke en nedskæring, det er en tilpasning. Det her handler om, at der er færre elever, så kommunen får færre indtægter. Derfor skal vi tilpasse skolerne til de aktiviteter, der er. Det rigtige er at sige, at vi reducerer omkostningerne i forhold til færre elever, siger han.
Ifølge direktøren ville man ligeledes bruge flere penge på skolerne, hvis elevtallet omvendt steg.
Lærerforening: Rigtig ærgerligt
I Lolland-Falsters Lærerforening, den lokale afdeling i Danmarks Lærerforening, er formand René Rygaard træt af, at udviklingen nu fører til afskedigelser.
- Vi er rigtig ærgerlige over, at man er nødt til at afskedige gode medarbejdere. Lolland Kommunes skolevæsen har brug for alle de lærere – og også pædagoger – som desværre nu risikerer at miste deres arbejde. De kan være med til at løfte eleverne i kommunens folkeskole, siger han til Folketidende..
Han påpeger, at der kan være opgaver, som ikke kan løses fremover. For eksempel holdtimer eller ekstra støtte til udfordrede elever.
- Kald det besparelser eller demografiregulering. På en eller anden måde kommer det til at have betydning for nogle, og det bliver de elever, der er tilbage.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.











