dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Mangler 50 millioner årligt

Assens Kommune ramt af en række markante indtægtstab
21. AUG 2009 6.49

ASSENS: De økonomiske konsekvenser af en række statslige reformer og den aktuelle finanskrise med stigende ledighed, får alvorlige konsekvenser for  Assens Kommune.

Udligningsreformen har ramt Assens Kommune hårdt. Nu er skattereformen og arbejdsmarkedsreformen stærkt medvirkende til at skabe økonomisk ubalance i kommunen.

Situationen forværres yderligere af, at finanskrisen medvirker til, at udgifterne på overførselsindkomstområdet, f.eks. kontanthjælp og ledighedsydelse, stiger i størrelsesordenen 17 - 18 mio. kr.

Samtidig forstærkes den økonomiske ubalance, fordi kommunen har en kraftig vækst i udgifterne til de mange specialiserede tilbud på det sociale område f.eks. handicapområdet, psykiatriområdet samt udsatte børn og unge.

 

cgt

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/mangler-50-millioner-aarligt

GDPR