MARIAGERFJORD: Mariagerfjord skal ikke kun være god for borgerne. Kommunen vil også forbedre forholdene for bierne. Det kan virke som en biting, men bierne har fået sværere levevilkår, så nu vil Mariagerfjord være mere bivenlig, oplyser TV2 Nord.
Teknik- og miljøudvalget har besluttet, at bivenligheden skal komme fra flere blomster i landskabet, så bierne får bedre forhold og lettere ved at finde føde. Der er blevet længere mellem de vilde blomster i vejkanter og på markerne, og det er blandt andet det, der har gjort det sværere at være bi. Til foråret bliver der derfor sået blomster på mindst en hektar kommunal jord, som er det, der skal til, for at man kan kalde sig en bivenlig kommune.
- En hektar er en god start. På sigt vil vi dog gerne plante på et større kommunalt areal og gerne på bynære arealer. Det bliver også en fryd for øjet for de mange forbipasserende, som kan se frem til synet af en blomstrende eng, siger udvalgsformand Jørgen Hammer Sørensen (DF).
ibs
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.