Indenrigsministeriet har modtaget en ansøgning fra Martin Henriksen om nyt partinavn til et folketingsvalg, skriver Ekstra Bladet.
Det sker efter at utilfredshed med valget af Morten Messerschmidt som partiformand. Martin Henriksen var opstillet som modkandidat og tabte valget til Messerschmidt, hvorefter han forlod partiet. Han er siden sin udmeldelse fortsat som løsgænger i kommunalbestyrelsen i Stevns.
Efter valget har fem folketingsmedlemmer meldt sig ud af Dansk Folkeparti. Senest har Hans Kristian Skibby meldt ud, at han forlader partiet.
pl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.