dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Midtjyder med autisme får højskoletilbud

KORT NYT
22. JAN 2024 7.23

MIDTJYLLAND / HERNING / AARHUS: Mange autistiske unge og voksne føler sig anderledes eller forkerte i mødet med deres omgivelser og oplever personlige nederlag. Det betyder, at mange trækker sig socialt og kæmper med at finde sig til rette i forhold til uddannelse og beskæftigelse. Det forsøger et nyt tilbud, udviklet af Specialområde Autisme under Region Midtjylland, at ændre på. Fem såkaldte Boostcamps udbydes i et samarbejde mellem Herning og Aarhus kommuner og Region Midtjylland, oplyser Herning Kommune.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/midtjyder-med-autisme-faar-hoejskoletilbud

GDPR