Den benhårde kritik af Skat og Skatteministeriet, der uhindret lod 9,1 mia. kr. smutte ud af statskassen, får ikke umiddelbart nogen konsekvenser for topcheferne i Skat og Skatteministeriet, skriver Politiken oven på en pressemeddelelse fra skatteminister Karsten Lauritzen (V) som reaktion på den sønderlemmende kritik fra Rigsrevisionen og Folketingets Statsrevisorer.
Skatteministeren 'fastholder sin tidligere kritik af Skat, men er tilfreds med, at der allerede i efteråret blev draget personalemæssige konsekvenser i forbindelse med sagen', fremgår det, og dermed freder ministeren Skats øverste chef Jesper Rønnow Simonsen.
Netop Rønnows fremtid har der været stillet spørgsmålstegn ved oven på den meget skarpe kritik, der ifølge statsrevisorerne formand Peder Larsen (SF), er den skarpest mulige i en sag, som han ikke har set værre i sine 24 år som statsrevisor.
Panik
Peder Larsen har selv en mulig forklaring på, hvorfor Skat fortsatte med at udbetale tre mia. kr. i uberettiget refusion, selv om man var blevet gjort opmærksom på, at der kunne være noget galt.
- Jeg tror, det hænger sammen med, at man var bange for at skride for hurtigt ind. Så fortsætter man med at udbetale. Jeg tror, man er gået noget i panik.
Peder Larsen mener desuden, at Skatteministeriet også har en del af ansvaret for, at det kunne komme så vidt.
Også Skatteministeriets departementschef Jens Brøchner klarer frisag, fremgår det af ministerens pressemeddelelse.
ka / Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.