dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Økonomiaftale-udeståender:
Model på vej for feriemidler, dialog om budgetlov-revision

Endelig afregning næste år for kommunernes corona-udgifter.
9. JUN 2021 10.40

Hvordan en kommune håndterer sine indefrosne feriemidler, er op til hver enkelt kommune selv at beslutte, men både KL og regeringen er interesseret i en fast model, fremgår det af de to parters økonomiaftale for 2022.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/model-paa-vej-for-feriemidler-dialog-om-budgetlov-revision

GDPR