
De to kommuner arbejder på et nyt koncept, der skal sikre, at dynamisk planlægning går hånd i hånd med hensynet til natur og landskab. Konceptet bliver udviklet i samarbejde med Region Sjælland og to jyske kommuner.
Borgmestrene i Guldborgsund og Lolland kommuner, Kaj Petersen (S) og Stig Vestergaard (S), vil ? nu hvor broplanerne endelig er en realitet ? hurtigt tage kontakt til miljøminister Connie Hedegaard for sammen med hende at finde frem til en bæredygtig løsning for udlægning af erhvervs-arealer ved motorvejen.
Begge borgmestre forudser et meget stort vækst-potentiale for landsdelen. De forventer nu, at beslutningen om den faste forbindelse følges op af investeringer i infrastruktur på land:
- Betalingsanlægget bør placeres på Lolland. Ikke mindst i lyset af, at Danmark bærer broderparten af investeringen, finder jeg det helt naturligt, at vi får de fordele, også i form af arbejdspladser, som det vil give, fastslår Lollands borgmester Stig Vestergaard.
Hans kollega i Guldborgsund Kommune, Kaj Petersen, peger på en anden investering:
- Hvis vi skal have optimalt udbytte af den faste forbindelse, skal vi også sikres bedre, hurtigere og hyppigere togforbindelser til metropolerne Ørestaden og Hamborg
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.