dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Netværk godt for sindslidende

SFI har evalueret 22 socialpsykiatriske projekter for Servicestyrelsen
KORT NYT
11. MAJ 2009 13.10
Det kan lade sig gøre at skabe netværk for mennesker med sindslidelse, og det har en positiv påvirkning på deres sygdom.

Det viser en evaluering af 22 socialpsykiatriske projekter, som SFI har lavet for Servicestyrelsen.

Projekterne har fået støtte fra puljen 15M – puljen om sociale tilbud til mennesker med sindslidelser.

Evalueringsrapporten giver eksempler på udfordringer og metoder i forhold til målgruppen og inspiration til andre, der ønsker at arbejde med netværk.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/netvaerk-godt-for-sindslidende

GDPR