dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Nok en NB-politiker forlader uroligt parti

KORT NYT
14. MAR 2023 8.41

NÆSTVED: Uroen i Nye Borgerlige får nu endnu en kommunalpolitiker til at forlade partiet. Kasper Schneider, der kom i byrådet i Næstved ved KV21, melder sig ud, oplyser han på Facebook. Her skriver han blandt andet:

"Det er med beklagelse, at jeg har meldt mig ud af Nye Borgerlige. I den seneste lange periode har organisatoriske sager fyldt så meget, at der ikke har været plads til politik. Jeg gik ind i politik for at være med til at sætte dagsordenen. For at det kan lade sig gøre, skal der være ro på de organisatoriske linjer herunder baglandet, og det kan vi nok hurtigt blive enige om, at der ikke er."

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/nok-en-nb-politiker-forlader-uroligt-parti

GDPR