På ældreområdet har de seneste års kommunale besparelser hidtil kun berørt hjælp til rengøring. Men krav om større besparelser tvinger nu kommunerne til også at skære i udgifterne til personlig pleje som bad og hjælp til toiletbesøg. Det fortæller Politiken.
I en undersøgelse, Gallup har lavet for Ældresagen svarer fire ud af ti kommuner, at de i år bruger færre medarbejdertimer på personlig pleje til de ældre end tidligere. Det svarer til, at de ældre flere steder kun får bad en gang om ugen eller sjældnere. Men KL advarer mod at tolke tallene for entydigt.
- Tallene kan ikke kun ses som en nedskæring. Kan man for eksempel hjælpe den ældre til at komme i bad med mindre hjælp fra personale ved at investere i en lift, vil man alt andet lige se en reduktion i medarbejdertimer, mens den ældre har fået sit bad alligevel, siger Lis Tribler (S), der er næstformand i social- og sundhedsudvalget i KL samt borgmester i Slagelse Kommune, til avisen.
mou
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.