dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Nyt parti på Christiansborg

Udbryder fra Dansk Folkeparti offentliggør sit nye parti klokken 14
10. MAR 2010 10.11

Folketinget får endnu et nyt parti, når den tidligere DF'er og nu løsgæng­er, Christian H. Hansen, i dag løfter sløret for sine politiske planer. Det bekræfter Christian H. Hansen over for TV 2.

Det mangeårige folketingemedlem i Dansk Folkeparti valgte i januar efter knap 12 år i Folketinget, at blive løs­gænger. Det skete i protest mod parti­ets linje i klima- og miljødebatten, og fordi han fandt, at partiet havde overdrevet fokus på burkaer i en tid med alvorlige økonomiske problemer.

Christian H. Hansen vendte for nylig tilbage til Folketinget efter længere tids sygdom, som han havde brugt til at overveje sin politiske fremtid.

Han holder pressemøde på Christianborg klokken 14, hvor detaljer om partidannelsen vil blive offentliggjort.

mou

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/nyt-parti-paa-christiansborg

GDPR