dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Odense Letbane arbejder med at få togstøjen reduceret

KORT NYT
5. MAJ 2022 14.35

ODENSE: Nye målinger sår tvivl om støjniveauet langs Odense Letbane, som ellers tidligere er blevet frikendt, oplyser Fyens Stiftstidende. Støj- og vibrationsmålinger fra den spanske letbaneentreprenør Comsa har siden april frikendt letbanen. Men en ny undersøgelse fra Cowi giver et noget andet billede. På et målingssted overskrider den lavfrekvente støj grænseværdierne i mellem 24 og 38 procent af de gange, hvor et tog passerer forbi. Og værre, når det gælder vibrationerne.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/odense-letbane-arbejder-med-at-faa-togstoejen-reduceret

GDPR