RANDERS / HERNING: Enorme mængder jord venter på at blive fjernet fra det store jordskred hos virksomheden Nordic Waste ved Randers. Men nu bliver jordbunken lidt mindre. En del af jorden skal fremover være en del af et bakkelandskab ved et tidligere deponi ved Fasterholt sydøst for Herning, oplyser direktør Poul Kristensen fra det fælleskommunale affaldsselskab AFLD.
- Vi har aftalt med repræsentanter for Randers Kommune, at vi i første omgang skal modtage 8.000 ton jord. Vi fik de første 1.500 ton leveret lørdag, og nu skal vi lige evaluere på, hvordan håndteringen skal foregå, siger han.
Også Silkeborg Kommune vil aftage lettere forurenet jord fra Nordic Waste til brug i en støjvold ved motorvejen. Her er der tale om 10.000 ton. Jorden, der skal til Herning, er også kategoriseret som lettere forurenet.
- Det er lettere forurenet jord, og det er i overensstemmelse med den miljøtilladelse, vi har for det område, vi placerer jorden på, siger Poul Kristensen. Jorden skal bruges til at skabe et mere bakket terræn, forklarer han.
- Det er et tidligere deponi syd for Herning, hvor der skal ske en landskabsmodulering. Det vil sige, at der skal være et mere bakket terræn, siger Poul Kristensen.
Der skal samlet set bruges op mod én million ton jord til opgaven, så de 8.000 ton fra Nordic Waste rækker i den sammenhæng ikke langt. Selv om jorden er stemplet som lettere forurenet, skal man som borger ikke være bekymret, siger han.
- Der er ikke noget specielt i det, vi får fra Randers, i forhold til det vi får alle andre steder fra. Så længe de krav, der er i vores miljøgodkendelse, er opfyldt, ser vi ingen problemer, siger Poul Kristensen.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.