dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Cigaretskodder er antalsmæssigt den største type af henkastet affald i Danmark. Skodderne nedbrydes over 5-10 år til mikroplast. (Arkivfoto)
Thomas Borberg/Ritzau Scanpix

Oprydningsansvaret for cigaretskodder og engangsplast udvides

Oprydning af cigaretskodder er dyrere end ventet, og det skal producenterne nu betale for. Syv andre plastprodukter bliver ved årsskiftet også omfattet af producentansvaret.
24. APR 2024 14.40

Omkostningerne til opsamling og oprydning af cigaretskod er mere end det dobbelte af, hvad der oprindeligt blev estimeret i 2023. Det viser en ny undersøgelse, som Miljøministeriet har fået lavet. En bred aftalekreds i Folketinget er enig om, at regningen til producenterne skal følge omkostningerne.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/oprydningsansvaret-for-cigaretskodder-og-engangsplast-udvides

GDPR