dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Pengenød i folkeskolerne: Ekspert opfordrer skoler til at kigge indad

KORT NYT
17. JUN 2024 9.42

Landet over oplever skolebestyrelser, at folkeskolens økonomi bløder. I Viborg demonstrerer forældrene, i Odense nægter skolebestyrelserne at underskrive skolebudgettet, og hos foreningen Skole og Forældre har flere end 4.500 skrevet under på, at der er for få penge at drive skole for. Det skriver DR.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/pengenoed-i-folkeskolerne-ekspert-opfordrer-skoler-til-at-kigge-indad

GDPR