Socialpsykiatrien trænger til et markant løft, mener KL og opfordrer i et nyt udspil Christiansborg-politikerne til i langt højere grad at tænke i en sammenhængende indsats, hvor både behandlingspsykiatri, socialpsykiatri og samspillet mellem dem kommer til at fungere bedre. Målet er at skabe bedre forhold for mennesker med psykisk lidelse i Danmark, oplyser KL.
- KL opfordrer derfor i et nyt udspil de centrale myndigheder til at komme med et samlet bud på indsatsen i behandlings- og socialpsykiatrien.
Helt konkret anbefaler KL Indenrigs- og Socialministeriet og Ministeriet for Forebyggelses- og Sundhed til at samarbejde om en national handlingsplan, hvor en samlet strategi for indsatsen for mennesker med psykisk lidelse er lagt.
KL's udspil er et indspark til den igangværende debat om fremtidens psykiatri.
Behandlingspsykiatrien trænger til et løft
- Behandlingspsykiatrien trænger afgørende til et løft. Men hvis vi for alvor skal lykkes med at skabe bedre forhold for mennesker med psykisk lidelse i Danmark, er det vigtigt, at der tænkes i en sammenhængende indsats, hvor både behandlingspsykiatrien, socialpsykiatrien og samspillet mellem dem kommer til at fungere bedre, siger Tove Larsen.
KL kommer i sit udspil med konkrete bud på, hvordan den kommunale indsats kan styrkes.
Bl.a. peger KL på, at der er brug for at udbygge de kommunale bo - og støttetilbud, opkvalificere personalet og ansætte flere psykologer samt styrke det tværsektorielle samarbejde, så borgeren oplever et mere sammenhængende forløb.
- Kommunerne er parate til at forbedre indsatsen for borgere med psykiske lidelser. Men vi kan kun gøre det i den takt, som Folketinget vil prioritere det. Derfor vil jeg opfordre til et markant løft af den sociale indsats," siger Tove Larsen.
KL's psykiatriudspil
tj
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.