
I juli sidste år blev Tyskland og Belgien ramt af voldsomme oversvømmelser efter ekstreme skybrud. Vandet steg så hurtigt og voldsomt, at det endte med at koste mindst 150 menneskeliv. Hændelsen sendte chokbølger gennem hele verden, for hvordan kunne sådan noget ske i hjertet af Europa, og kunne man have forebygget katastrofen?
En ny rapport, som rådgivningsvirksomheden Cowi har udarbejdet for Region Midtjylland, viser nu, at noget lignede kan ske i Danmark. Ikke mindst i fremtiden, når ekstreme vejrhændelser vil opstå oftere. Det skriver Avisen Danmark.
Den konklusion bakkes op af Martin Olesen, der forsker i klimaforandringer ved Danmarks Metrologiske Institut, DMI.
- Det er sjældent, at så voldsomme skybrud rammer så stort et område, og det kuperede terræn i Tyskland forværrede konsekvenserne, fordi vandet hurtigt samlede sig. Men rent nedbørsmæssigt har vi set lignende hændelser i Danmark, bare på langt mindre geografiske områder. Og den type hændelser vil blive hyppigere og voldsommere i fremtiden, siger han til avisen.
Ikke godt nok forberedt
Alligevel har fire ud af fem kommuner for nylig banet vej for nybyggeri i områder, der er i risiko for at blive oversvømmet ved ekstreme vejrhændelser, viser rapporten. Dermed investerer både offentlige og private store summer i at udvikle områder, der kan være ubeboelige i en ikke så fjern fremtid.
På den baggrund konkluderer rapporten, at vi i Danmark ikke forbereder os tilstrækkeligt på uventede, ekstreme vejrbegivenheder.
At det danske klima bliver mere ekstremt, samtidig med at havniveauet stiger, er der efterhånden meget lidt uenighed om blandt klimaforskerne. Det betyder, at man vil se flere skybrud i fremtiden, og at konsekvenserne hurtigere bliver alvorlige.
- I meget runde tal bliver det, vi i dag kalder en halvtredsårs-hændelse, til en tyveårs-hændelse i midten af århundredet, og så til en tiårs-hændelse i slutningen af århundredet, forklarer Martin Olesen fra DMI.
Det betyder, at hændelser, der i dag sker ekstremt sjældent, vil være mere nærværende i fremtiden. Og det bør vi forberede os på - især når vi bygger nyt. I dag tager man hensyn til risikoen for oversvømmelser, når man bygger nyt, men ikke til de sjældne halvtredsårs- og hundredårs-hændelser - fordi de netop er sjældne.
Men hvis de om nogle årtier opstår hvert tiende år, så risikerer vi både store økonomiske konsekvenser, ud over at vi øger risikoen for katastrofer. Det mener Rolf Johnsen, der er hydrogeolog og leder af kontoret for grøn omstilling og klima i Region Midtjylland.
- Vi skal forberede os på, at noget lignende det, der ramte Tyskland, kan ramme os. En ting er de udsatte bebyggelser, der allerede ligger i risikoområder, dem skal vi i gang med at sikre, men en anden ting er nybyggeri. Jeg syntes ikke, det er smart at vi fortsætter med at bygge i områder, der i fremtiden har så stor risiko for at blive oversvømmet - det er en dum investering, og det kan virkelig give bagslag. siger han til avisen.
sfe
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.