dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Regionerne i ny etårig overenskomst med de praktiserende læger

Faste læger på bosteder er et af de punkter i aftalen, som regionerne fremhæver, ligesom der afsættes midler til bedre lægedækning.
12. SEP 2024 14.15

Regionernes Lønnings- og Takstnævn og Praktiserende Lægers Organisation (PLO) har indgået en etårig overenskomst gældende fra årsskiftet, oplyser Danske Regioner. PLO kalder fornyelsen for Aftale25.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/regionerne-i-ny-etaarig-overenskomst-med-de-praktiserende-laeger

GDPR