dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ritt-exit kommer få dage før valgmøde og efter dårlige meningsmålinger

I den kommende weekend er der delegeretmøde hos Socialdemokraterne, og det skulle angiveligt været årsagen til afgangen fra kommunalpolitik
23. MAR 2009 15.19
KØBENHAVN: Her ville Ritt Bjerregaard været blevet valgt som spidskandidat for Socialdemokraterne, men det ønsker hun ikke, og derfor skal partiet nu finde en anden spidskandidat, og en anden kandidat til posten som overborgmester, skriver politiken.dk.

Socialdemokraterne står foran et svidende nederlag til kommunalvalget i november, hvor SF med børne- og ungdomsborgmester, Bo Asmus Kjeldgaard, i spidsen, ville kunne overhale Socialdemokraterne.

I følge Politikens oplysninger er der ikke noget andet job på beddingen.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ritt-exit-kommer-faa-dage-foer-valgmoede-og-efter-daarlige-meningsmaalinger

GDPR