
Når nullermænd og støv skal fjernes i hjemmene hos ældre med behov for praktisk hjælp, vil det i mange kommuner være en robotstøvsuger, der skal stå for det arbejde. Det skriver Seniormonitor.
I alt 66 kommuner i landet har i deres kvalitetsstandard for rengøring hos hjemmeboende ældre, der er tilgængelig via hjemmesiden, skrevet ordet 'robotstøvsuger' ind.
Det viser en søgning på ordet i samtlige 98 kommuners kvalitetsstandarder for praktisk hjælp, som Seniormonitor har lavet.
Udbredelsen af robotstøvsugere kommer ikke bag på Ældre Sagens jurist Dorthe Bjerremand Erichsen, som følger med i udviklingen på området. Hun peger også på, at det for mange ældre giver god mening at have en robotstøvsuger.
Men Ældre Sagens holdning er grundlæggende, at det skal være frivilligt for den enkelte ældre, om de vil benytte sig af teknologien, understreger hun.
- Der er også nogle ældre, der ikke er i stand til at betjene del eller ikke er trygge ved den, siger Dorthe Bjerremand Erichsen til Seniormonitor.
At robotstøvsugerne er blevet udbredt til så mange kommuner kommer heller ikke bag på lektor på Københavns Professionshøjskole Gry Segoli.
Hun har beskæftiget sig med ældreområdet i en årrække og har tidligere arbejdet som visitator i en kommune.
- Vi er i en tid, hvor der bliver færre omsorgsmedarbejdere og flere ældre, der har behov for hjælp. Brug af velfærdsteknologiske hjælpemidler er derfor en nødvendighed for at kunne tilgodese de behov, der er for praktisk hjælp og støtte, siger Gry Segoli til Seniormonitor.
- Men det er en proces, hvor kommunerne skal finde det rette niveau og borgerne skal indstille sig på, at hjælpen bliver givet på en anden måde, fortsætter hun.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.