SF har nu taget sin anden borgmesterpost på valgnatten. For i Lejre Kommune er Mikael Ralf Larsen (SF) blevet peget på som ny borgmester i stedet for Venstres Tina Mandrup.
SF har fået fem mandater, Venstre har fået syv, Socialdemokratiet har fået tre, Enhedslisten har fået to, De Konservative har fået to, DF har fået to og LA, Danmarksdemokraterne, De Radikale og Lokallisten Levende Landsbyer Lejre har alle fået et mandat hver.
Borgmesterposten i Lejre er skiftet ved tre af de seneste fire kommunalvalg, hvor både SF, Socialdemokratiet og senest Venstre har siddet på borgmesterposten. Ved KV21 var det Tina Mandrup (V), som kunne sætte sig for bordenden og erstatte Carsten Rasmussen (S) efter en konstitueringsaftale mellem Venstre, De Konservative og Dansk Folkeparti.
Mikael Ralf Larsen har siddet i kommunalbestyrelsen i 12 år, hvor han i de sidste 9 år har været SFs spidskandidat og gruppeformand.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.





















