dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Silkeborg føler sig overset i dispensation af ghetto-regler

Yderligere fire kommuner fik i dag dispensation fra ghetto-reglerne, men ikke Silkeborg. Det kan ende med at gå ud over forældre og børnene, vurderer formand for Børn- og Ungeudvalget i Silkeborg Kommune.

SILKEBORG: I dag fik København, Aarhus og Kolding kommuner alle fem års dispensation mens Høje-Taastrup fik ti års dispensation fra de omdiskutterede ghetto-regler, som skal sikre en bedre fordeling af børn fra udsatte boligområder og ghettoer i vuggestuer og børnehaver. 

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/silkeborg-foeler-sig-overset-i-dispensation-af-ghetto-regler

GDPR