dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Slagelse overvejer håndbold-støtte

Kommune overvejer at stoppe støtte til håndbold i Slagelse efter skandale
7. MAR 2006 15.46
SLAGELSE: Slagelse DT skal bevise, at der også er elitehåndbold efter Anja Andersen, ellers kan bidraget fra Slagelse Kommune på 850.000 kroner være fortid. Sådan er meldingen fra byens borgmester Lise Tribler (S), der venter på en redegørelse fra klubledelsen.
- Jeg vil gerne se konstruktionen, og hvordan det hænger sammen i fremtiden, før jeg vil sige, hvad beløbet er fremover eller, om der overhovedet skal gives et beløb, siger Lise Tribler med henvisning til den markedsføringsaftale, som kommunen har lavet med Slagelse DT.

Den indbragte i fjor klubben 850.000 kroner. Aftalen løber et år af gangen og skal snart behandles politisk igen. Med Anja Andersen som træner og succes i den bedste hjemlige håndboldliga og Champions League var der tidligere nærmest en garanti for støtten. cgt/

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/slagelse-overvejer-haandbold-stoette

GDPR