dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Slagelse vedligeholder fortsat skrotdømt færge

KORT NYT
25. SEP 2024 8.39

SLAGELSE: Den gamle storebæltsfærge "M/F Broen", der siden 2020 har ligget som et vartegn i den gamle færgehavn i Halsskov, er netop blevet malet, selv om byrådet for et år siden besluttede, at færgen skal skrottes. Pris 77.000 kr., skriver Sjællandske Nyheder.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/slagelse-vedligeholder-fortsat-skrotdoemt-faerge

GDPR