AARHUS: Projektet Kongelunden, der blandt andet skal stå bag en vision for et nyt stadion i Aarhus, får ny direktør. Alvaro Arriagada afløser Trine Ribergaard Skammelsen, som fratræder på grund af sygdom, skriver Århus Stiftstidende.
Han er uddannet cand.scient.pol. fra Aarhus Universitet og har siden 2015 været ansat som chef for Budget og Planlægning i Borgmesterens Afdeling.
40-årige Alvaro Arriagada har været inde over projektet fra starten som en del af styregruppen. Han vil fortsat varetage opgaver i budget og planlægning, mens han foreløbigt i et halvt år er konstitueret i stillingen som projektdirektør.
ibs
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.