dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Strejke fortsætter i Århus

De århusianske pædagoger og medhjælpere strejker til og med tirsdag, hvor der atter er indkaldt til møde
KORT NYT
28. SEP 2006 6.19
Et markant flertal af de 4.500 fremmødte århusianske pædagoger besluttede på et stormøde onsdag aften at fortsætte strejken, og dermed står tusindvis af børn i byens næsten 500 institutioner fortsat uden pasning, skriver Jyllands-Posten.

Århus-borgmester Nicolai Wammen (S) beklager pædagogernes beslutning.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/strejke-fortsaetter-i-aarhus

GDPR