
De første danskere er søndag morgen blevet vaccineret mod covid-19. Det skete på fem plejehjem rundt omkring i landet.
Det første stik blevet givet, ti måneder efter at den første dansker blev bekræftet smittet med sygdommen, 27. februar.
Danmark modtog lørdag morgen 9.750 doser af vaccinen fra Pfizer/BioNTech, som mandag blev godkendt i EU.
Den er blevet fordelt til et plejehjem i hver af landets fem regioner, og søndag er de første længe ventede stik altså blevet givet.
Der skal gives endnu et stik om et par uger, før den optimale effekt af vaccinen opnås.
Vaccine til 1,5 millioner danskere
Forrest i køen til vaccinen står personer i risikogrupper. Det gælder ældre og kronisk syg.
Det samme gælder sundheds- og plejepersonale og udvalgt personale, som har tæt kontakt med syge og personer i risikogrupperne.
Vaccinen har i forsøg vist at have en effektivitet på 94 pct.
I den kommende uge ventes der at blive leveret yderligere 38.025 vaccinedoser. I ugerne efter vil der komme knap 48.000 doser om ugen.
Danmark har sikret sig vaccine til minimum 1,5 millioner mennesker. Derudover er der lagt billet ind på yderligere 2,6 millioner doser.
På disse plejehjem bliver de første vacciner givet:
- Region Sjælland – Plejehjemmet Blomstergården i Slagelse.
- Region Hovedstaden – Plejehjemmet Kærbo i Ishøj.
- Region Syddanmark – Ældrecenter Øst i Odense.
- Region Midtjylland – Plejehjemmet Ankersgade i Aarhus.
- Region Nordjylland – Plejehjemmet Birkebo i Aalborg.
Kilde: Sundhedsstyrelsen
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.