dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

To partier mistede begge mandatet i perioden og går sammen igen

Følg de seneste KV21-nyheder fra SF i Herning, Favrskov, Syddanmark og Middelfart, hvor partiet nu har måttet skifte spids.
10. AUG 2021 11.26

Ved KV17 i Herning fik både SF og EL en plads, men har begge mistet mandatet i løbet af perioden. Nu gentager de ifølge Herning Folkeblad det valgforbund, de også havde sidst.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/to-partier-mistede-begge-mandatet-i-perioden-og-gaar-sammen-igen

GDPR