Den kommunale drift kostede i 2009 4,9 milliarder mere end budgetteret. Et tal, KL vælger at korrigere til 4,1 milliard - for de 800 millioner, der skulle bruges til det specialiserede område.
- Det er et stort beløb, men når man kigger nærmere på regnskabstallene, er der gode forklaringer på udviklingen i 2009. Nogle af merudgifterne i 2009 har karakter af engangsudgifter, som egentlig burde være afholdt i 2008 og foregående år. I de fleste kommuner har institutionerne i tidligere år sparet penge op til senere brug. Det er udtryk for god budgetstyring. Mange kommuner båndlagde pengene i 2008 under indtryk af den regnskabssanktion, som regeringen pålagde kommunerne det år, mod at institutionerne kunne anvende dem i 2009. Det viser sig som en merudgift i 2009, der ikke har karakter af et permanent udgiftsløft, forklarer Jan Trøjborg.
- Vi vil ikke se noget tilsvarende i 2010. Pengene kan kun bruges en gang, understreger han.
- Men engangsudgifter er ikke hele forklaringen. Udgifterne til det specialiserede sociale område stiger fortsat meget kraftigt trods en ihærdig indsats i rigtig mange kommuner. Denne udvikling skal vendes, men det kræver et længere og sejere træk, end vi alle troede sidste år.
- Derfor kommer vi ikke uden om at drøfte netop det spørgsmål med regeringen i forhandlingerne om kommunernes økonomi i 2011 og frem, siger Jan Trøjborg.
- Det er ikke en opgave, som kommunerne kan løse alene. For det første må både regeringen og KL erkende, at der er elementer, der presser udgifterne voldsomt i vejret. Men det bør ikke få politikerne i kommunerne og på Christiansborg til at sidde med hænderne i skødet.
- På Christiansborg kan man via lovgivning og signaler til offentligheden gøre en forskel, så udgifterne kan udvikle sig noget mere moderat. Og i kommunerne skal vi handle. Mange kommuner har i de senere år iværksat en række initiativer, herunder omorganisering af indsatsen, med henblik på bedre styring af udgifterne til de udsatte grupper. Og det fortsætter vi med, fastslår Jan Trøjborg.
FAKTA
Serviceudgifterne er 4,1 mia. kr. højere i regnskabet end budgetteret. Der er her korrigeret for, at regeringen og KL sidste år var enige om, at der skulle foretages en niveaukorrektion på 800 mio. kr. på det specialiserede sociale område.
De lovbundne udgifter til indkomstoverførsler (kontanthjælp med mere) er 2,1 mia. højere end budgetteret. Også her var der sidste år enighed om, at udgifterne ville blive højere. Endelig er anlægsudgifterne 600 mio. kr. højere end budgetteret. Det skyldes, at Folketinget og regeringen sidste forår henstillede til kommunerne at øge anlægsaktiviteten udover budgettet.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.