dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Tysk nødplan for Femern-forbindelse møder dansk tvivl

KORT NYT
8. AUG 2023 8.49

Når den nye Femern Bælt-tunnel ifølge planen skal åbne for trafik i sommeren 2029, er der meget, der tyder på, at det bliver med store begrænsninger for togtrafikken, oplyser TV2 Øst. På tysk side bliver man ikke færdige med byggeriet af den nye jernbane mellem Femern og det tyske fastland, inden den dansk-finansierede tunnel mellem de to nationer står færdig. Knap seks år før tunnelindvielsen er der stadig ingen startdato for byggeriet.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/tysk-noedplan-for-femern-forbindelse-moeder-dansk-tvivl

GDPR