dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Carlsminde i Søllerød nord for København har siden 1970 været hovedkvarter for Venstre. (Arkivfoto).
Morten Bjørn Jensen/Ritzau Scanpix

Venstre vil sælge fredet ejendom og flytte hovedkontor

Ejendommen Carlsminde i Søllerød har været Venstres kontor siden 1970. Nu skal den sælges.
19. MAR 2023 12.53

Venstre vil sælge partiets hovedkontor, den fredede ejendom Carlsminde i Søllerød. Det oplyser partisekretær Christian Hüttemeier til Politiken.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/venstre-vil-saelge-fredet-ejendom-og-flytte-hovedkontor

GDPR