Styrelsen har fastslået, at bredbånd ikke er en opgave som ligger inden for elforsyningslovens rammer. Om kort tid udsendes en ny bekendtgørelse som slår forbudet fast.
Vestforsyning sendte 26. august opgaven med udrulning af bredbånd til alle kommunens elkunder i EU-udbud.
Teknisk direktør Gert Jensen fra Vestforsyning forklarer at bredbåndsprojektet skal bruges til at styre og fjernaflæse selskabets transformatorstationer.
- Problemet er at Energistyrelsen ikke har kendskab til infrastruktur og kommunikation internt i en virksomhed, siger Gert Jensen.
lg
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.