- Vi har eksempelvis lavet læseprøver siden midten af 1970'erne på snart sagt alle skoler her i landet. Det interessante og vigtige er jo, hvordan man tager fat efterfølgende på at hjælpe disse elever, sagde Bjarne Nielsen i sin beretning i dag på Pædagogiske Psykologers Forenings generalforsamling i Nyborg.
- Vi vil altid være positive over for forbedring og udvikling af tests, men vi må klart fremhæve, at vejen til at forbedre indsatsen over for børn med særlige behov går uomgængeligt gennem kvalificering af lærerne gennem grunduddannelse og efteruddannelse. Vi kan frygte, at den store opmærksomhed omkring tests dels vil forstærke interessen for, hvad disse test viser, og dels forsinke den nødvendige udvikling af lærernes grunduddannelse, relevant og nødvendig efteruddannelse samt igangsættelse af relevant og nødvendig forskning på folkeskoleområdet.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.