VIBORG: I den forløbne uge konkluderede KL i et notat, at Viborgs kommunaldirektør, Lasse Jacobsen, er inhabil i sager vedrørende Boligselskabet Sct. Jørgen, fordi han er kærester med selskabets administrationschef siden 2019. Det overraskede ham, fortæller han til Viborg Stifts Folkeblad.
- Hvis jeg havde gjort mig den tanke, at jeg var inhabil, så burde jeg selvfølgelig have bragt spørgsmålet om min habilitet på banen. Tanken har dog ikke strejfet mig. Det kan nogen måske mene, at den burde have. Men jeg har aldrig skjult den relation, jeg har til en chef ved Sct. Jørgen, siger han til avisen.
Lasse Jacobsen forklarer, at selv om han officielt står som afsender på indstillinger til byrådet, kommer de reelt fra en direktør, uden at han har sat fingeraftryk på dem. KL konkluderede da også, at byrådet onsdag kunne behandle den meget omtalte sag, hvor Bolig- og Planstyrelsen havde bedt om en redegørelse for boligselskabets tildeling af en lejlighed til partileder Søren Pape (K), selv om Lasse Jacobsen var afsender af indstillingen og inhabil.
ak
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.