KØBENHAVN: Som mange andre kommuner skal København spare penge. I hovedstaden er det konkret 85 mio. kr. kommunen skal finde i besparelser næste år. Derfor kritiserer flere foreninger og sociale tilbud Københavns beslutning om ikke at spare på indkøb af kunst, når sparetiderne især går udover kommunens sociale tilbud og udsatte borgere. Det skriver TV 2.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.