dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

22 kommuner har fået del i særtilskud: Se oversigten her

44 kommuner havde ansøgt om at få del i pengene, men kun 22 har fået tilskud.
30. AUG 2024 14.05

22 kommuner har fået del i den særlige tilskudspulje for vanskeligt stillede kommuner. Tidligere på måneden kunne DK Nyt fortælle, at 44 kommuner havde ansøgt om tilskud fra puljen, som var på 800 mio. kr.

- Jeg er meget tilfreds med, at vi i år kan give en håndsrækning til 22 kommuner, som får del i den ekstraordinært høje særtilskudspulje på 800 millioner kroner. De ekstra penge løser selvfølgelig ikke alle udfordringer i kommunerne, men med dette tilskud får en række særligt vanskeligt stillede kommuner en hjælpende hånd til at få budgettet til at hænge bedre sammen, siger indenrigs- og sundhedsminister Sophie Løhde (V) i en pressemeddelelse. 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/22-kommuner-har-faaet-del-i-saertilskud-se-oversigten-her

GDPR