KOLDING: I Kolding Kommune ender over dobbelt så mange som tidligere med at ryge fra sygedagpenge til kontanthjælp eller slet ingen indtægt. Stigningen er sket, efter at Kolding Kommune og Falck Jobservice 1. september 2009 indgik et treårigt partnerskab, der skal skære antallet af modtagere af sygedagpenge ned. Og der bliver nu afsluttet knap 50 pct. flere sager. Det fortæller 3F - Fagligt Fælles Forbund.
Formand for 3F i Kolding John Bondebjerg oplyser, at afdelingen oplever en voldsom stigning i antallet af sygedagpengestop, hvor folk kommer i knibe. Han mener, det er helt urimeligt at blande tingene sammen på den måde, så et privat firmas indtjening afhænger af, hvor mange de får smidt ud af sygedagpenge-systemet. - Der er lagt en alt for barsk kurs, siger han.
Falck har investeret 19 millioner kroner i projektet og får kun honorar af kommunen, hvis udgifterne til sygedagpenge falder.
mou
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.