VALLENSBÆK: Kommunernes Landsforening har afsluttet sin undersøgelse af konflikten mellem borgmester Henrik Rasmussen (K) og kommunaldirektør Bjarke Steen Johansen. Resultatet lægges frem på et møde i byrådets økonomiudvalg tirsdag eftermiddag, oplyser 2. viceborgmester Søren Wiborg (S) til dknyt.
Allerede i morgen aften skal resten af byrådet behandle rapporten. Den bringes ud med bud til byrådsmedlemmerne fra i morgen tidlig. Konsulenter fra KL vil deltage i et lukket møde med byrådet onsdag kl. 18. Men fra kl. 20 slås dørene til byrådssalen op, så offentligheden kan følge behandlingen af sagen.
- Vi skal træffe nogle konklusioner, som skal sendes til Statsforvaltningen, og her vil rapporten fra KL indgå som bilag, fortæller Søren Wiborg.
Statsforvaltningen har bedt byrådet svare på den kritik, som den sygemeldte kommunaldirektør har rejst mod borgmesterens styring af kommunen. Kommunaldirektøren beskylder borgmesteren for at handle på kant med loven og for at ville tilgodese sin egen hustru ved indkøb af postkort til kommunen og et maleri til borgmesterkontoret.
bi
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.